Kurs na suwnice

Szkolenie skierowane jest do osób które chcą pracować jako operator suwnic.

*** masz niewiele czasu ? zapytaj o naukę on-line ***

Suwnica to dźwignica pracująca w ruchu przerywanym; złożona z przemieszczającej się po torach konstrukcji nośnej i poruszającej się po niej wciągarki lub wciągnika, przeznaczona do podnoszenia ładunków w pionie i poziomie; w przestrzeni ograniczonej wysokością podnoszenia, skrajnymi położeniami toru jazdy wciągarki lub wciągnika oraz suwnicy.

Suwnice – wszystkie podlegają dozorowi technicznemu.

Wciągnik to dźwignica przystosowana do pionowego podnoszenia ładunku najczęściej za pomocą liny lub łańcucha z wykorzystaniem elementu chwytnego zazwyczaj haka; przeznaczony do przemieszczania ładunków w pionie; konstrukcyjnie zazwyczaj przystosowane do jazdy po nieruchomym torze jezdnym w wersji stacjonarnej, zapewniającej pracę w jednym miejscu (bez możliwości przejazdu); obudowa mechanizmu podnoszenia stanowi jego konstrukcję nośną.

Wciągarka to dźwignica przystosowana do pionowego podnoszenia ładunku za pomocą liny lub łańcucha z wykorzystaniem elementu chwytnego zazwyczaj haka; przeznaczony do przemieszczania ładunków w pionie; konstrukcyjnie zazwyczaj przystosowane do jazdy po nieruchomym torze jezdnym w wersji stacjonarnej, zapewniającej pracę w jednym miejscu (bez możliwości przejazdu); zespół mechanizmów jest zabudowany na odrębnej konstrukcji nośnej, którą może stanowić rama stała, przesuwana lub przejezdna.

Nazwa potoczna: elektrowciąg.

Żuraw stacjonarny to dźwignica składająca się z zamontowanego na stałe do podłoża słupa, na którym osadzono wysięgnik wykonujący ruch obrotowy; kąt obrotu wysięgnika może być ograniczony parametrami żurawia, ale może też wynosić nawet pełne 3600; po obrotowym wysięgniku przemieszcza się wciągnik, będący podzespołem podnoszącym ładunek; żuraw stacjonarny nie musi posiadać słupa – wysięgnik może być przymocowany np. do ściany lub maszyny.

Nazwa potoczna: żurawik warsztatowy

Suwnice, wciągniki, wciągarki, żurawie stacjonarne – wszystkie podlegają dozorowi technicznemu; jednak dla wyżej wymienionych urządzeń transportu bliskiego o udźwigu do 250 kg z wyłączeniem urządzeń służących do przemieszczania osób, ustalono formę dozoru uproszczonego (urządzenia nie wymagają zgłoszenia do UDT i badań, ale należy zapewnić konserwację przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia; uprawnienia do obsługi nie są wymagane, należy jednak pamiętać o zapewnieniu właściwej obsługi zgodnie z dokumentacją urządzenia.

Również dla wciągników, wciągarek, żurawi stacjonarnych z napędem elektrycznym jednofazowym o udźwigu do 1000 kg oraz wciągników i wciągarek ogólnego przeznaczenia z napędem ręcznym wszystkich mechanizmów o udźwigu do 2000 kg ustalono formę dozoru uproszczonego (urządzenia nie wymagają zgłoszenia do UDT i badań, ale należy zapewnić konserwację przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia; uprawnienia do obsługi nie są wymagane, należy jednak pamiętać o zapewnieniu właściwej obsługi zgodnie z dokumentacją urządzenia.

Kurs składa się z zajęć teoretycznych oraz praktycznych i kończy się egzaminem przed komisją powołaną przez Urząd dozoru Technicznego, a tym samym uzyskaniem zaświadczenia kwalifikacyjnego.

Okres ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego wynosi:

• suwnice, wciągarki i wciągniki ogólnego przeznaczenia 10 lat
  • suwnice, wciągarki i wciągniki ogólnego oraz specjalnego przeznaczenia 5 lat

Po kursie będziesz mógł pracować:

• suwnicami ogólnego przeznaczenia
  • wciągarkami ogólnego przeznaczenia
  • wciągnikami ogólnego przeznaczenia

Wymagania wstępne dla uczestników:

• wykształcenie co najmniej podstawowe
  • ukończone 18 lat

* - do ceny szkolenia należy doliczyć koszt egzaminu w wysokości 250,00 zł

Podstawa prawna:

• ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym ,
  • rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych.

Szkolenia UDT

Szkolenie UDT Wózek Widłowy

Kurs na wózek jezdniowy specjalizowany

Kurs na podesty ruchome przejezdne